برای اطلاعات بیشتر تماس بگیرید: 66428740 - 021

آدرس ایمیل: azmagostar@yahoo.com

کمپاس برانتون (قطب نما) زمین شناسی

امروزه مهارت در استفاده از تجهیزات زمين شناسي و مهندسی براي زمين شناسان بسيار مهم و اساسي به نظر مي رسد و مي تواند آنان را در برداشت هاي صحرايي بسيار کمک نمايد. قطب نما برانتون يکي از وسايل اصلي زمين شناسان در برداشت هاي صحرايي مي باشد که مهارت در استفاده از آن مي تواند يک معدنکار یا زمين شناس حرفه اي را در رسيدن به هدفش کمک نمايد. کمپاس برانتون(قطب نما) توسط بسياري از زمين شناسان براي نقشه برداري صحرايي از موضوعات زمين شناسي استفاده مي شود. زمين شناسان بيشترين استفاده را از کمپاس برانتون مي کنند اما باستان شناسان، مهندسين محيط زيست و نقشه برداران نيز از قابليت هاي اين وسيله استفاده مي نمايند. کمپاس برانتون و کمپاس کلارک در واقع يک قطب نماست که به دليل داشتن شيب سنج و قابليت حمل راحت به ساير قطب نماها برتري دارد و مي تواند به هر دو روش نشانه روي کمري و چشمي مورد استفاده قرار گيرد.

اندازه گيري دقيق ساختار هاي زمين شناسي مانند خط لولاي يک چين، اثر سطح محوري و صفحه محوري و نقشه برداري زمين شناسي بدون استفاده از کمپاس برانتون غيرممکن و کاري نشدني است. در اين نوشتار ما کاربرد کمپاس برانتون و کلارک معدنی را در اندازه گيري تغييرات خطي و صفحه اي ساختمان هاي زمين شناسي ( ساختماني، رسوبي و چينه شناسي) مرور مي کنيم و در مورد استفاده کمپاس در نقشه برداري و اندازه گيري مقاطع چينه شناسي ، اندازه گيري زوايا، ارتفاع و ... بحث مي نمائيم. 

نخستين بار يک زمين شناس کانادايي به نام D.W. Brunton کمپاس برانتون را طراحي کرد که سپس توسط کمپاني William Ainsworth در دنورامريکا ساخته شد. با وجود طراحي بادوام آن، آينه ظريف و بخش هاي شيشه اي  تراز کوروی و تراز لوبیایی آن در مقابل ضربه و رطوبت آسيب پذير بوده و پس از هر بار استفاده نياز به تعمير و آماده سازي براي استفاده مجدد داشتند. از سال 1972 برانتون هاي اصلي بوسيله کمپاني برانتون در ريورتون ايالت وايومينگ امريکا (Riverton, Wyoming) ساخته و به بازار عرضه شدند. نمونه هاي مشابه از آن به مرور زمان در سوئد، چين، ژاپن و فنلاند ساخته شد و امروزه در بازار موجود است.

 

محصولات زمرد آزما: کمپاس برانتون (قطب نما)

شرکت زمردآزما با سالها تجربه در ضمینه فروش لوازم زمین شناسی و واردات تجهیزات زمین شناسی، لوازم مهندسی در خدمت شما عزیزان می باشد. کمپاس برانتون، قطب نما، لوپ زمین شناسی، کمپاس کلارک، تجهیزات زمین شناسی، فروش تجهیزات زمین شناسی با قیمت ویژه با بالاترین کیفیت اندکی ازین محصولات می باشد.